PERFORMER
PART
NUMBER
PICTURE
DESCRIPTION
COST
PART  #
1.1004514
   S273-K16-A
CIRCUIT  BREAKER  (CB-4)       (CB-5)       (CB-6) 
3 - POLE,     16 - AMP
PART  #
1.1004518
   S73-K10-A
CIRCUIT  BREAKER   (CB-6   &  CB-5    12-COLOR )
3 - POLE,      10 - AMP
PART  #
1.1004551
   S73-K25-A
CIRCUIT  BREAKER    (CB-1)
3 - POLE,       25 - AMP
PART  #
1.1009031
4 - 1/8"  ALL  METAL  FAN,    230 - VOLT
PART  #
1.1010001
  ABD110N-G
GREEN  RESET  PUSH  BUTTON  SWITCH
1 - NO.  GREEN  CONTACT  1.1010002B
PART  #
1.1010002B
  BST-001
N.O.   CONTACT  BLOCK GREEN  PLUNGER
SAVE
PART  #
1.1010005

NOW  BLACK  IN  COLOR
BES-517-1605-QNS
SQUARE  PROX.
PART  #
1.1010006
SW2X894
172
PUSH  BUTTON  SWITCH
SAVE
PART  #
1.101007
11664A
START / AUTO  TOGGLE  SWITCH
ON - OFF - MOM.
PART  #
1.1010012
BES-516-357-BO-C06
12 - mm  ROUND  PROXIMITY  SWITCH
3 - WIRE     NPN - NO,     10 - 30 VDC,
PART  #
1.1010040
EMERGENCY  STOP  PUSH BUTTON
PART  #
1.1010082
  BES-516-122-B0-CO3
12 - mm  ROUND  PROXIMITY  SWITCH
4 - WIRE      NPN-NO,    10 - 30  VDC     3 - METER  LEADS
PART  #
1.1010223
IFS203TAA
12 -mm  ROUND  PROX.  SWITCH
USED  WITH  CABLE:  1.1010224
PART  #
1.1010223A
BES-M12MI-NSC40B-SO4G
12 - mm  ROUND  PROX  SWITCH
10 - 30  VDC,       NPN - NO
USED  WITH  CABLE:  1.1010224A
PART  #
1.1010224
E18010
PROX.  SWITCH  CABLE
4 - WIRE,   BLK.,    BLUE, BROWN,     WHITE
PART  #
1.10100224A
BKS-B19-3-YEL-03
5 - meter  PROX  SWITCH  CABLE
4  WIRE:  BLK,   BLUE, BROWN,    WHITE
PART  #
1.1011079
EHA-112E
RY4S-U-DC24V
24 - VDC  CONTROL  RELAY      4 - POLE
PART  #
1.1017157
 SIMILAR TO
THE  PICTURE
BELOW
M2113TFW01
GREEN  LITED  3 - POSITION  TOGGLE  SWITCH
ON - OFF - ON      5 TERMINALS     SILVER  CONTACTS
PART  #
1.1017157BC
SIMILAR  TO
THE  PICTUE
BELOW
M2113TCFW01
BI - COLOR  LITED  3 - POSITION  TOGGLE  SW.
ON - OFF - ON      6  TERMINALS        SILVER  CONTACTS
PART  #
1.1017158R
M2112TCWOI
RED  LITED   2  POSITION  TOGGLE  SWITCH
ON - NONE - ON    5  TERMINALS     SILVER  CONTACTS
PART  #
1.1017159
M02011SS1W01-CH
GRAY  PUSH  BUTTON  SWITCH
PART  #
1.1029020
5 - K,    SPEED  POTENTIOMETER
2 - WATT
PART
NUMBER
PICTURE
DESCRIPTION
COST
PART  #
1.2001000
1/4"  NYLON  (BLACK)   AIR  TUBING
PART  #
1.2001001
5/32  NYLON   (BLACK)   AIR TUBING
PART  #
1.2001002
3/8"  NYLON  (BLACK)   AIR  TUBING
PART  #
1.2003000
BRASS  AIR  FITTING   MALE  CONNECTOR
1/8"  NPT.,       5/32"  TUBING
PART  #
1.2003004
BRASS  SWIVEL  ELBOW  AIR  FITTING
1/8"  NPT,     5/32  TUBING
SAVE
PART  #
1.2003005
ALKON  AQ69-P-4X2
MALE  NON - SWIVEL   ELBOW   AIR  FITTING  - 
1/8"  NPT,        1/4"  TUBING
PART  #
1.2003007
FITTING,   MALE  ELBOW
3/8"  NPT,       1/2"  TUBING
PART  #
1.2003009
FITTING,   MALE  ELBOW
3/8"  NPT,       3/8  TUBING
PART  #
1.2003010
BRASS  SWIVEL  ELBOW  AIR  FITTING
1/8"  NPT,       1/4"  TUBING
PART  #
1.2003017
BRASS  MALE  ELBOW  AIR  FITTING
1/8"  NPT.,        5/32  TUBING
PART  #
1.2003021
SMC
5/32  UNION  TEE
PART  #
1.2003023

FOR  5/32  TUBING
SEE:  1.2001001
BRASS  AIR  FITTING  MALE  CONNECTOR
10 - 32  NPT  X  5/32"  TUBING
USED  WITH  AIR  LOCK  CYLINDERS  2009023
PART  #
1.2003024
SMC
FITTING,  Y CONNECTOR,     5/32 TUBING
PART  #
1.2003027
1/4"  PLUG
PART  #
1.2003031
FITTING,  MALE  SWIVEL  ELBOW
10 - 32   NPT.,            5/32  TUBING
PART  #
1.2003086
SMC
FITTING,  Y  CONNECTOR,  1/4"  TUBING
PART  #
1.2003162
FITTING,  REDUCER   1/4"  TO  5/32  TUBING
PART  #
1.2009016A
BIMBA  BF-093-DB

USED  ROD  END  3034001
CLEVIS  AIR  CYLINDER   DBL.  ACTING    W / BUMPERS
1 - 1/6" BORE,   3"  STROKE,     1/8"  NPT  PORTS
5/16 - 24  THREADS ON SHAFT
1.25"  SQUARE  FRONT  MTG.  BLOCK
PART  #
1.2009023

BLACK  IN  COLOR
AIR  CYLINDER  ( FOR  SCREEN  FRAME  AIR  LOCK )
WITH  BARBED  END  ON  SHAFT
.75"  BORE,     1.5"  STROKE     10-32  THREADED  PORTS
USE  WITH  1.2003023     10-32  AIR  FITTING
USE  WITH  1.8010005     NYLON  FOOT
USE  WITH  1.3009032     SOCKET  CAP  MTG.  BOLTS
PART  #
1.2009299
CHOPPER  AIR  CYLINDER
1 - 1/4"  BORE      1 - 1/2"  STROKE
PART  #
1.2014002
1/8"  NPT  AIR  MUFFLER
PART  #
1.2014008
3/4"  NPT  AIR  MUFFLER
PART  #
1.2018011
CLIPPARD   MTV-4
4 - WAY  TOGGLE  AIR  SWITCH
PART  #
1.2019000
76201010
   ROO-02-G00
1/4"  NPT   AIR  REGULATOR
PART  #
1.2020029
3030003A
3/4"  NPT.   FILTER, REGULATOR, LUBRICATOR
PART
NUMBER
PICTURE
DESCRIPTION
COST
PART  #
1.3001010
SB042010
1/4-20  X  5/8  BUTTON  HEAD  BOLT
PART  #
1.3006008
SS0628
3/8 X 1 - 3/4  SHOULDER  BOLT
PART  #
1.3006014
SS0516
5/16  X 1"  SHOULDER  BOLT
PART  #
1.3006048
SS0824
1/2"  X  1 - 1/2"  SHOULDER  BOLT
PART  #
1.3007012
1/4 - 20  X  3/16  SET  SCREW
USED  WITH  ADJ.  KNOB:    1.9150035 
PART  #
1.3009002
SC061632
3/8" - 16  X  2  SOCKET  CAP  BOLT
PART  #
1.3009003
SC051816
5/16 - 18  X  1   SOCKET CAP  BOLT
1.3009017 1/4 - 20  X  1-1/2  SOCKET  CAP  BOLT
PART  #
1.3009032
8 - 32  X  3/4   SOCKET  CAP  BOLT
USED  TO  MOUNT  AIR  LOCK  CYLINDERS  1.2009023
PART  #
1.3009162
M8  X  25mm  METRIC  SOCKET  CAP  BOLT
PART  #
1.3012000
1/4 - 20   ELASTIC  STOP  NUT.
PART  #
1.3012003
3/8 - 16  ELASTIC  STOP  NUT
PART  #
1.3013007
3/8 - 16  HEX  NUT
PART  #
1.3013014
3/8 - 16  JAM  NUT
PART  #
1.3013015
3/8 - 24  JAM  NUT
USED  WITH  MICRO  ADJUSTOR  1.8090057
PART  #
1.3013016
5/8 - 11  HEX  NUT
PART  #
1.3023012
CAM  FOLLOWER   W / HEAVY  STUD  .875"
PART  #
1.3023012A
1 - 1/2"  CAM FOLLOWER
PART  #
1.3024019
ENTERNAL  RETAINING  RING
USED  WITH  ADJUSTMENT  STUD  1.9150037
PART  #
1.3032001
KL616F3
3/8 - 16  FEMALE  LOCKLEVER - PLASTIC
MICRO  ADJUSTMENT  LOCKDOWN  LEVER
PART  #
1.3032001A
3/8 - 16  FEMALE  LOCK LEVER  - ZINC
PART  #
1.3032002
5/16 - 18  X .78  MALE  LOCK LEVER
2.56"  HANDLE
PART  #
1.3032002A
5/15 - 18  X .78  MALE  LOCK LEVER -ZINC
PART  #
1.3033006
MOD.  POT.  ADJUSTMENT  KNOB
FITS  .250"  DIA.  SHAFT
PART  #
1.3033090
RETRACTABLE  SPRING  PLUNGER
PART  #
1.3034001

CAPTURE  CLEVIS
5/16 - 24  FEMALE  ROD  END
USED  WITH CYLINDER  2009016A
PART  #
1.3034002
3/8 - 24  FEMALE  ROD  END
USED  WITH  MICRO  ADJUSTER  8090057
PART  #
1.3034003
3/8 - 24  MALE  ROD  END
PART  #
1.3037001
5/8"  THREADED  LEVELER / ANCHOR  FOOT
SAVE
PART  #
1.3040261
POLY   DRIVE  BELT
5 - mm  PITCH,        15 - mm WIDE
PART 
NUMBER
PICTURE
DESCRIPTION
COST
PART  #
1.7006000
  SRR-2X
STRAIN  RELIEF  BUSHING
PART  #
1.7006000T
STRAIN  RELIEF  BUSHING  TOOL
PART  #
1.7017000
54-1199-0
MOBIL  ALMO  #525
10 - WT  NON-DETERGENT  AIR  OIL
QT. -  SIZE
PART  #
1.7025004
CHOPPER  HANDLE  SNAP  IN  PLUG
PART  #
1.8010005
40217-1
NYLON  FOOT  CUP   BARBED  END  TYPE
USED  WITH  AIR  CYLINDER  1.2009023
PART  #
1.8080132
MICRO  LOCK  WASHER
PART  #
1.8080160
SAFETY  CORD
PART  #
1.8090056
8090057Y
E / W  MICRO  ADJUSTMENT KNOB  AND  STUD
3/8 - 24  THREADS  X  4.5"  OAL
USED  WITH  JAM  NUT:   1.3013015
PART  #
1.8090057
8090057X
N / S  MICRO  ADJUSTMENT  KNOB  AND  STUD
3/8 - 24  THREADS  X  3.25  OAL
USED  WITH  JAM  NUT:   1.3013015
PART  #
1.8090145
CYLINDER  PIVOT  BRACKET  W / ROD
1/2 - 20  THREADS
PART  #
1.8121252C
INDEXER  CAPTURE  CLEVIS
USED  WITH  1 - 1/2  CAMFOLLOWER
PART  #
1.8362408
REGISTRATION  BEARING  BRACKET
PART  #
1.9150005-25
3/8 - 16  X  3"  THREADED  STUD
PART  #
1.9150035
STROKE  AJUSTMENT  KNOB
USED  WITH  CYLINDER  1.2009299
PART  #
1.9150037
CHOPPER  STROKE  AJUSTMENT  STUD
USED  WITH  EXTERNAL  RETAINING  RING  3024019
PART  #
1.9150039
STROKE  ADJUSTMENT  SPACER
PART  #
1.9150361
LIFT  COMPRESSION  SPRING
PART  #
1.9362098
FRONT  SCREEN  HOLDER  KNOB  &  BARBED  STUD
PART #
1.9362111
3/16"  NYLON  KNOB  BRAKE  INSERTS
USED  WITH  ADJ.  KNOB.    9150035
PART  #
1.9362169
18"  SQUEEGEE  MTG.  BAR

Return Home